Dreams of Waking: Satoshi Kon’s Anti-Escapist Animations (Film Studies Dissertation for St Andrews University)

Satoshi Kon’s short yet substantial career as a Japanese animation director is marked by his depiction of the relativity of ‘reality’ within the entertainment industry. Kon breaks the illusion of his films’ worlds through the various narrative and editing devices, and, subsequently, critiques the sense of escapism, so-often found in the mainstream fictional entertainment. The critique of the escapism is combined with the celebration of the escapist storytelling. This dissertation examines, how Kon unites these two different stances and to what end. Satoshi Kon’s films also possess didactic qualities, utilizing formalist detachment techniques to teach the audiences about both the dangers and the benefits of immersing oneself into the artificial. Through an auteur analysis of five of his films the conclusions are reached, that although universally-applicable, most of Kon’s themes are rooted in the Japanese-specific socio-cultural contexts, particularly the long-reaching effects of the Second World War’s aftermath.

Prieblandos Kronikos (short story for children magazine; written in Lithuanian)

2015/03/10 19:00 Mielas dienorašti, kodėl, kodėl vos pabudusi išsyk pamirštu, ką sapnavau? Ką tik regėjau ryškiausią košmarą gyvenime – ir visai nepamenu, kas jame vyko. Blyksnis, trenksmas, skausmas – pabiri pojūčiai, niekaip nesusiliejantys į visumą. Net ir tie po truputį srūva į nebūtį – lyg rieškučiose pasemtas vanduo (geras palyginimas, reik pasibraukt, pravers rašant rytdienos interpretaciją). Galbūt sapnavau, jog mane nutrenkia žaibas? Brrr. Gal ir gerai, kad neprisimenu. Net sunku atgamint, kada užsnūdau. Butas tuščias, tėvai vis dar negrįžę iš darbo. Keista. Ką, abiems viršvalandžiai? Gyvenam čia jau pusę metų, lyg ir įpratau prie naujojo buto. Šįvakar visgi kažko nejauku. Nesąmonė, man trylika, jau kaip ir beveik suaugus – nu bet nejauku ir viskas! Toks jausmas, lyg prieš pat man prabundant namie kažko būta. Triskart iššniukštinėjau kiekvieną buto kertelę – nieko. Žinoma, kad nieko. Na tu ir paranojikė, Klara. Kompas išvežtas taisyt, o televizorius štai irgi nebeveikia, rodo vien sniegelį. Smaguma. Grįžęs tėtis tikrai apsidžiaugs. Aš nieko dėta, aišku, juk tokį radau. Tik kur tau kas manim patikės. Išjungiau dėžę (nuo to traškesio tik dar labiau nervus tampo...), susiraičiau ant sofos su knyga ir išsyk prisiminiau, kad šiandien turėjau ją gražint Gaudvilei. Kol vėl nepamiršau, raštelėsiu jai žinutę. Neypač įdomi šiandien diena pasitaikė. Kaip ir daugelis... ech, kartais pagalvoju, kam apskritai varginuos su šituo dienoraščiu?

Lietuviškos Imtynės (short story for children magazine; in Lithuanian)

Lapkričio 15-oji, 21:05 – 22:00 Ringas. Spalvingi Kostiumai. Augaloti imtynininkai bei nesibaigiančio smurto lavina. Nekenčiu smurto, bet ką padarysi – darbo specifika priverčia dar ir ne tokias vietas aplankyti. Aišku, čia viskas paprasta ir pažįstama: sporto ir pramogų šou mišinys, toks populiarus anapus Atlanto. Bet tai ne amerikietiškos imtynės; vienas nedidelis, bet esminis skirtumas neleidžia vaikinams iš Valstijų paduoti „Lietuviškų Imtynių“ organizatoriaus Šarūno Buroko į teismą už akivaizdų plagiatą. Štai, vienas iš dviejų ringe besikaunančių imtynininkų visai pasiunta: iš užančio išsitraukia didžiulį, idiotiškai atrodantį peilį. Žiūrovai pašėlsta – tai momentas, kurio visi laukė. Imtynininko priešininkas irgi nepėsčias: surikęs kovos šūkį atsivėdėja nežinia iš kur ištrauktu kirviu ir nukerta pirmąjam galvą. Kraujas trykšta fontanais. Neįtikėtinai tikroviška ir be galo neskoninga – negaliu patikėti, jog Jolantai šie pasirodymai nuoširdžiai patinka... Bet tai priežastis, kodėl žmonės iš WWE bei AWF mane pasamdė – visas reikalas dvokia suktybe. Kaip Šarūnas Burokas ir jo komanda sugebėjo pasirūpinti tokiais tikroviškais specialiaisiais efektais – ir dar gi prieš gyvą auditoriją? Policija nerado už ko užsikabinti; bet aš ne iš policijos. Ak, tiesa, pamiršau prisistatyti – Henrikas Blinda, privatus detektyvas.
Load More Articles
Close